Rzeźby Totemów symbolizują związek pomiędzy ludźmi a siłami natury, które postrzegano niegdyś jako mitycznych przodków ludzi. Różne proporcje, kolory i ręcznie malowane wzory stanowią odzwierciedlenie wyników badań i dostarczają statystyk dotyczących kondycji środowiska naturalnego. Rezultatem jest fizyczna wizualizacja skali ścinki drewna, zanieczyszczenia powietrza, nadmiernej eksploatacji łowisk, powodzi i innych zjawisk. Poprzez żywe kolory i estetykę wzorów, gigantyczne totemy przyciągają uwagę przechodniów, zachęcając do zaangażowania się i interakcji. Na każdym z totemów umieszczono kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przenosi widzów do bardziej szczegółowych raportów naukowych i statystyk. Każdy z totemów odnosi się do innego problemu środowiska.

Seria Totemy to projekt Alicji Białej. Biala jest polską artystką mieszkającą w Londynie, która w swojej twórczości czerpie z pogańskich i folklorystycznych wątków przeszłości, aby sondować dzisiejsze dzisiejsze uwarunkowania i jutrzejsze problemy. Totemy to otwarty projekt, do którego stale dochodzą nowe instalacje.

Totemy to otwarty projekt, do którego stale dochodzą nowe instalacje. Poszczególne rzeźby mogły powstać dzięki ciężkiej pracy, mądrym myślom i hojnemu wsparciu wielu osób w wielu krajach. Do tych współpracowników należą: Iwo Borkowicz z JEJU Studio, Vox Artis Foundation, Estrada Poznańska, Miasto Poznań, Concordia Design, zespół Liverpool Biennial, Liverpool Bid Company, Arup, architektka Ola Sobczyk, Castle Fine Arts Foundry, Faulds Creative Works, Matt Nightingale i zespół The Forest of Dean Sculpture Park, Liverpool John Moores University, kuratorka Paulina Almeida oraz wielu, wielu innych przyjaciół, rodzina i studenci.